Artróza

Jaký je nejčastější typ artrózy kolena?

Nejčastějším typem kolenní artrózy je osteoartróza. Je to artróza působená velkým opotřebováváním kloubu neboli také degenerativní onemocnění kloubu. Vyznačuje se především postupným úbytkem chrupavky kloubu. Artróza vede k úplné ztrátě chrupavky, kdy se o sebe odírají obnažené kosti. 

Koho postihuje artróza kolena?

Artróza se objevuje převážně u pacientů starších padesáti let, přičemž s dalším přibývajícím věkem riziko rapidně vzrůstá. Významným faktorem je váha, kdy snížení tělesné hmotnosti často vede k velkému zlepšení symptomů artrózy. Na rozvoji artrózy se podepisuje také genetika. Pokud ji máte v rodině, je riziko výskytu větší. Velkou roli hrají také poranění vazů či menisku, které artrózu často podporují.

Jaké jsou projevy artrózy kolena? 

Symptomy kolenní artrózy se s rozvojem choroby prohlubují. Překvapivě se tak ale neděje kontinuálně v čase. Pacienti často referují o dobrých a špatných měsísích a na jejich stavu se podepisuje také počasí. Toto je důležité mít na paměti, protože subjektivní pocit pacienta v určitý den ještě nedokládá celkový stav jeho postižení. 

První vyšetření kolena by mělo být fyzické ortopedem a rentgenové. Tato vyšetření dále poslouží jako základ pro objektivní posouzení stavu pacienta a následnou léčbu.

Nejčastější symptomy:

  • Bolest při zátěži
  • Omezený rozsah pobybu
  • Tuhnutí kolene
  • Otoky kloubu
  • Citlivost v oblasti kloubu
  • Pocit nestability kloubu
  • Deformace kloubu

Jak probíhá léčba

Léčba artrózy kolene by měla začít nejběžnějšími kroky a postupovat k těm komplikovanějším, které v určitý moment pravděpodobně zahrnou chirurgický zákrok. Ne každý způsob léčby je vhodný pro každého pacienta a léčba by tak měla probíhat po konzultaci doktora s pacientem.

Možnosti léčby: 

Übytek váhy - Nejjednodušší a do značné míry nejefektivnější prostředek léčby. Čím méně musí kolena nosit, tím méně jsou zatěžovaná. Větší či menší efekt by se měl dostavit vždy.

Změna pohybových aktivit - Po konzultaci s lékařem, případně fyzioterapeutem bude pravděpodobně třeba omezit určité pohybové aktivity a naopak se věnovat jiným, kolenům prospěšným.

Hůl - Používání hole při chůzi pomůže kolenu odlehčit artritický bod. 

Fyzikální terapie - Posílením svalů kolem kloubu omezíte zátěž kladenou na koleno. Důležité také je, aby svaly neatrofovaly. V takovém případě by zátěž byla pro koleno nesnesitelnou.

Protizánětlivé medikamenty - Zbavují bolesti a případných zánětů.

Injekce kyseliny hyaluronové - Vyživují chrupavku a pomohou oddálit operaci.

Potravinové kloubní doplňky - Jejich vliv je dlouhodobý a ve většině případů příznivý. Zejména glukosamin se jeví jako účinná látka.

Osteotomie kolena - Pro většinu pacientů nevhodná, naopak se hodí v případě mladších pacientů s omezenou artrózou.

Totální endoprotéza kolene - Výměna kolenního kloubu. Provádí se u pacientů bez možnosti zlepšení, kterým taková operace prokazatelně pomůže k lepšímu životu.

Diskusní téma: Artróza

Titulek: duchodce Vložil: maria volna Datum: 05.09.2016

proti tvorbě vody v koleně

Titulek: otoky kolen spojené s artrózou Vložil: Pavlína Datum: 27.12.2013

S nadváhou jsem nikdy neměla problém, ale artrózu máme v rodině a je to bohužel dědičné. Přítel mi poradil Wobenzym, teď ho zkouším a mám dojem, že je to lepší. Nutno podotknout, že jsem problém začala řešit velmi brzy po propuknutí, takže léčba je u mě zřejmě jednodušší. Co považuji za úplně nejdůležitější, je pohyb a pravidelné cvičení.

Titulek: Re: otoky kolen spojené s artrózou Vložil: Ministorum Datum: 04.08.2014

Přeji hezký den. Mám tak trochu problém s nadváhou. Došlo to tak daleko, že mě začaly bolet i klouby a to celkem fest. Nevím, jestli takto zvládnu cvičit, každopádně bych chtěl začít, abych zhubnul. Je to trochu začarovaný krůh :D Chtěl jsem se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s enzycolem, který by mi měl podle popisu od těch bolestí odpomoci. Chci být zas štramák.

Titulek: Re: otoky kolen spojené s artrózou Vložil: Jarka Datum: 20.02.2015

Minulou zimu jsem začala pociťovat také podobné problémy - bolesti kolen a hlavně i otoky. Nejprve jsem tomu nepřikládala velkou váhu a myslela jsem si, že to je "jen" jakási únava z vysokohorské turistiky, ale bohužel se nakonec ukázalo, že se jedná o artrózu. Wobenzym také užívám a jsem velmi spokojená. Nemám tolik problém s otoky a tím pádem i ta bolest je mírnější a mírnější. Každopádně pokud někdo rád chodí na výšlapy, určitě doporučuji turistické hole a stahovák na kolena. A ještě bych chtěla podotknout, že teplé obklady pomáhají v ulevení od bolesti.

Titulek: Re: Re: otoky kolen spojené s artrózou Vložil: Karel Datum: 19.03.2015

Doporučuji přípravek Enzycol - spousta lidí na něj nedá dopustit

https://www.prozdravi.cz/enzycol-strong-power-90-50-tob-zdarma.html?d=70191

Přidat nový příspěvek